Spar tid og penge: Få styr på kontor-arbejdet, mester !

Anders Risage er tidligere kloakmester og havde eget entreprenørfirma, indtil han startede det digitale registreringssystem Apacta (PR-foto)
Det siger Anders Risager, der er direktør i Apacta. Han kan dokumentere gode resultater ved brugen af et online registreringssystem:
- Vi ved, at virksomheder kan spare op mod 45 minutter om ugen pr. medarbejder. Det er altså meget tid, der ellers går med papirnusseri. Og tid er som bekendt penge, så det er uden tvivl noget, man kan mærke i hverdagen, fortæller han.
Anders Risager, der selv er tidligere kloakmester og havde eget entreprenørfirma, indtil han startede det digitale registreringssystem Apacta giver her tre råd til, hvordan man som mester eller firma kan spare både tid og penge:
Registrer jeres arbejdstimer
I kan vinde en masse tid på at give medarbejderne mulighed for at registrere deres timer digitalt i stedet for at ty til den gamle metode med papir og pen, som stadig bliver brugt i mange murer- og tømrerfirmaer i dag. Det betyder selvsagt, at effektiviteten i virksomheden vil stige markant, når medarbejderne registrerer deres timer digitalt.”
Registrer jeres materialer
I ny og næ sker det, at materialer bliver væk eller går i stykker uden at blive registreret i forbifarten. Det kan I miste mange penge på som virksomhed. Derfor giver det god mening at bruge en digital løsning til at registrere materialer, så I altid har overblikket.
I kan nemt og hurtigt fakturere jeres kunder, når arbejdstimer og materialer er registreret i det samme system. Det giver et større pengeflow i virksomheden - uden at I behøver at gøre så meget for det.
Artiklen er en del af temaet MesterTips.