Arbejdstilsynet får skarp kritik for asbesttilsyn: "Meget utilfredsstillende"

Hos Arbejdstilsynet halter det tilsyneladende med tilsynsdelen.
I hvert fald retter Statsrevisorerne skarp kritik mod myndighedens håndtering af tilsynet med asbestarbejde.
Det fremgår af en ny beretning, som Rigsrevisionen har lavet over tilsynsindsatsen over for ulovligt asbestarbejde.
Ifølge rapporten har Arbejdstilsynet ikke haft et tilstrækkeligt grundlag for at vurdere, hvor risikoen for ulovligt asbestarbejde er størst, og dermed kan de ikke målrette tilsynet effektivt. Og det kan øge risikoen for, at arbejdstagere i bygge- og anlægsbranchen udsættes for farligt asbeststøv, lyder vurderingen.
"Det finder Rigsrevisionen meget utilfredsstillende," konkluderer Rigsrevisionens beretning blandt andet i undersøgelsen, der dækker perioden 2020-2023.
Og det får Statsrevisorerne til at rette kritik:
- Statsrevisorerne kritiserer, at Arbejdstilsynet under Beskæftigelsesministeriet ikke har tilvejebragt et tilstrækkeligt grundlag for at vurdere, hvor risikoen for ulovligt asbestarbejde er størst, til brug for et målrettet tilsyn.
Tager kritik alvorligt
Building Supply har spurgt Arbejdstilsynet ind til kritikken, og vi ville gerne have spurgt direktør i Arbejdstilsynet, Marianne Sørensen, ind til kritikpunkterne. Det har ikke været muligt, og i stedet har Arbejdstilsynet sendt en forberedt kommentar med Marianne Sørensen som afsender.
Her lyder det, at Arbejdstilsynet tager kritikken "meget alvorligt", og at myndigheden nu skal finde ud af, hvordan man forbedre brugen af data til at udpege virksomheder til tilsyn.
- Indsatsen mod asbest er vigtig og højt prioriteret. Det kommer også til udtryk ved, at der de senere år er gennemført en række nye indsatser. Der er bl.a. indført en autorisationsordning, og Arbejdstilsynet har også gennemført en stor informationskampagne for at gøre kendskabet til asbest større, skriver Marianne Sørensen.
FAKTA: Forskellen på Statsrevisorerne og Rigsrevisionen
Rigsrevisionen
- En uafhængig myndighed, der foretager revision af statens regnskaber og økonomiske forvaltning.
- Ledes af Rigsrevisoren, der er embedsmand og ansættes af Folketinget.
- Udfører undersøgelser af ministerier, styrelser og offentlige institutioner for at sikre, at midlerne bruges effektivt, lovligt og sparsommeligt.
- Udarbejder rapporter, der sendes til Statsrevisorerne.
Statsrevisorerne
- En politisk udpeget kontrolinstans bestående af seks medlemmer valgt af Folketinget.
- Overvåger Rigsrevisionens arbejde og vurderer de rapporter, Rigsrevisionen laver.
- Har beføjelse til at anmode Rigsrevisionen om at undersøge specifikke sager.
- Fremlægger sine konklusioner for Folketinget og kan kritisere ministerier, hvis de har forvaltet offentlige midler dårligt.
Har ikke indsamlet nok data
Rapporten viser, at mange asbestarbejder ikke bliver anmeldt, og Arbejdstilsynet udnytter ikke eksisterende data om virksomheders historik eller oplysninger fra andre myndigheder.
I stedet baserer tilsynet sig på virksomheders lovpligtige anmeldelser og klager, men disse kilder har altså ikke været nok, er Statsrevisorernes vurdering.
Det påpeges også, at ændringer i grænseværdierne for støv fra asbestarbejde i 2022 burde have ført til en opdatering af vejledningen til virksomhederne. Her kritiseres det, at der gik 2,5 år, før dette skete.
FAKTA: Statsrevisorerne
Statsrevisorerne er udpeget af Folketinget og for at blive statsrevisor skal man være habil og opfylde betingelserne for at kunne vælges til Folketinget, men det er ikke et krav, at man faktisk er medlem.
Statsrevisionen består af:
- Mette Abildgaard (Det Konservative Folkeparti), formand
- Leif Lahn Jensen (Socialdemokratiet), næstformand
- Mikkel Irminger Sarbo (Radikale Venstre)
- Serdal Benli (Socialistisk Folkeparti)
- Lars Christian Lilleholt (Venstre)
- Monika Rubin (Moderaterne)
Samlet set anbefaler Rigsrevisionen, at Arbejdstilsynet fremadrettet arbejder mere systematisk med at indsamle og kombinere data for at få et bedre overblik over, hvor risikoen for ulovligt asbestarbejde er størst, og dermed kunne beskytte arbejdstagerne bedre.
Ifølge Kræftens Bekæmpelse dør 300 danskere årligt som følge af asbeststøv.