23948sdkhjf
Del siden
Annonce

67 pct. af håndværkerne forventer at bruge flere genanvendte byggematerialer

Byggeriets aktører har stort fokus på behovet for og mulighederne i genanvendelse. Det bekræftes af håndværkernes forventninger forud for Danmarks største byggerimesse, BYGGERI’25. To ud tre håndværkere svarer i en rundspørge, at de forventer at bruge flere genanvendte byggematerialer i 2025 end i 2024. Netop bæredygtighed og genanvendelse står højt på agendaen på årets byggerimesse.

Ifølge Realdania-tal fra 2021 bliver der hvert år genereret lidt over 5 mio. tons bygge- og anlægsaffald i Danmark, hvilket svarer til ca. 40 pct. af alt affald i Danmark. Men kun lidt over 1/3 af det genanvendes. Der er med andre ord store muligheder i genanvendelse af bygge- og anlægsaffald. 

Det ser da også ud til, at genanvendelsen i byggeriet vil stige. I hvert fald hvis man spørger håndværkerne. To ud af tre af dem svarer således i en rundspørge foretaget forud for BYGGERI’25, at de forventer at bruge flere genanvendte byggematerialer det kommende år. 

Stort potentiale

”Der er fortsat et meget stort potentiale i genanvendelse af bl.a. byggematerialer, og der er ikke mindst stor interesse hos de udførende for at komme videre i den udvikling, der er i gang. Derfor har vi også både generelt og på årets byggerimesse genanvendelse og bæredygtighed højt på agendaen, siger Palle Thomsen, adm. direktør fra Danske Byggecentre, der arrangerer BYGGERI’25, som afholdes i dagene 18. til 21. marts i MESSE C i Fredericia. 

Det gælder bl.a. når de tre paneldeltagere Søren Tscherning, Berit Juhler Gredal og Peter Glob i Renoverprisens paneldebat diskuterer, hvordan genbrugte byggematerialer og bygningsdele kan blive en nøgle til fremtidens bæredygtige byggeri.  Samt når bygningskonstruktør Frederik Gade Lind, bæredygtighedskonsulent hos Enemærke Petersen, og formand for Konstruktørforeningen Kirsten Nielsen, bl.a. diskuterer, hvordan vi kan projektere og bygge med en blanding af nye og genbrugte materialer. 

”Byggerimessen er branchens samlingssted. Det er her både de projekterende og de udførende kommer for at se og høre nyt om materialer, værktøjer og løsninger og for at møde leverandørerne. Det er også her de kommer for at høre om fremtiden, tendenserne og udviklingen i byggeriet, så genanvendelse, renovering, biogene materialer, klimakrav og meget andet er naturligt én central del af BYGGERI’25,” siger Palle Thomsen.

OM BYGGERI’25 

BYGGERI-messen er Danmarks største byggerimesse for byggevarer og afholdes hvert andet år i MESSE C i Fredericia. Bag BYGGERI-messen står Danske Byggecentre, der er brancheorganisation for landets byggecentre, trælaster og byggemarkeder. BYGGERI-messen arrangeres i samarbejde med ca. 300 leverandører, som – fordelt på ca. 28.000 kvm. – udstiller produkter og løsninger, og besøges af byggeriets fagfolk fra hele landet. 

BYGGERI’25 afholdes 18. til 21. marts 2025 og er åben alle dage fra kl. 9.00 – 16.30.

For yderligere oplysninger: 

Pressechef Claus Bendsen
claus@bendsens.dk
20 26 32 96

Danske Byggecentre
Egebækvej 98
2850 Nærum
Rudersdal Kommune
Danmark
CVR nummer: DK84870714

Kontaktperson

Send til en kollega

0.094