23948sdkhjf
Del siden
Annonce

Panelhegn til Den nye bane København-Ringsted

Ishøj Hegn er i gang med at montere panelhegn, også kendt som stålgitterhegn, langs den nye jernbane mellem København og Ringsted. Byggeriet er Danmarks største baneprojekt i nyere tid.

Den ca. 60 kilometer lange banestrækning går gennem 10 kommuner, og Ishøj Hegn har fået til opgave at etablere panelhegn på noget af strækningen i Greve for at afskærme uvedkommende fra skinnerne. Den første etape er nu afsluttet, og der er etableret 520 meter panelhegn. 

Ishøj Hegns montører har udført arbejdet på to uger for entreprenørfirmaet M.J. Eriksson.

"Vi valgte Ishøj Hegn til opgaven, fordi deres hegntype passede bedst til projektet og bygherrens ønsker. De har løst opgaven nemt og smertefrit. Ishøj Hegn har arbejdet hurtigt i forhold til, hvad man kan forvente, og vi er meget tilfredse med samarbejdet,” siger Jesper Hjære, projektleder i M.J. Eriksson.

For at kunne udføre opgaven skal Ishøj Hegn være sikkerhedsgodkendt hos Banedanmark. Ishøj Hegn har tidligere løst lignende hegnsopgaver for Banedanmark og på lokalbanen og er derfor allerede sikkerhedsgodkendt.

ISHØJ HEGN A/S
Baldershøj 16
2635 Ishøj
Ishøj Kommune
Danmark
CVR nummer: DK87574318

Send til en kollega

0.078